A Galaktikus Birodalom szimbóluma
A szimbólum pontos eredetét nem ismerem, valószínűleg a Galaktikus Köztársaság jeléből (jobb oldali kép), valamint egyéb szimbólumokból alkotta meg a Birodalmi Szenátus megbízottja. Lássuk mi minden látható meg ebben az egyszerű, de mégis összetett jelben. Ha valakinek van még ötlete, és meglátott valamit a szimbólumban, amit én nem, az kérem jelentse a megadott elektronikus postacímemen.
A szimbólum alapja kör, és ez az alak uralja is a jelvényt. Három domináns kör található a jelképben, valamint a „küllők" végei is meghatároznak még kettőt. A kör az egyik alapszimbólum, nagyon sok jelentést hordoz:
* A farkába harapó kígyó, a ciklikusság, a magába visszatérő végtelen idő jelképe, végtelen vonal és így, mint ahogyan a gömb is a végtelen felület, a tökéletességet jelképezi.
* Az ősi közel-keleti kultúrákban a napisten, és ezzel együtt az uralkodó hatalom szimbóluma.
* A buddhizmusban a koncentrikus körök a megvilágosodáshoz vezető ciklikus utat jelölik, ugyanakkor ezekben a hagyományokban a négyes illetve nyolcas osztatú világegyetemet ábrázoló körmotívumok a jellemzők, a Birodalom jelképében viszont a körök hat részre oszlanak
* A kör általában az égit, a transzcendenst, a földi ellentétét jelöli, míg a négyzet a földi, a stabilitás, a megállapodás jelképe. Ez figyelhető meg a hindu mandalák alaprajzának szerkezetében is.
* Három koncentrikus kör: múlt, jelen és jövő, a föld, a levegő és a víz, jelentheti még a szöveg három jelentését: a szó szerintit, az allegorikust és a misztikust.
A karika a hat "küllő"-vel amelyeket egyértelműen meghatároz az ábra egy kereket alkotnak, amely szintén ősi szimbóluma az emberiségnek. Jelentése sokszor azonos a kör jelentésével, de új jelentéstartalmat is hordoz:
* A Napkerék, tengelye a Nap, és küllői a Nap sugarai
* A buddhizmusban Buddha indítja el a Tan kerekét, a küllők a lelki képességek, amelyek a központban, az "égi cselekedetek illeszkedési pontjában találkoznak." Itt, ebben a mozdulatlan stabil pontban van az uralkodó, aki a fénysugarak forrása is. A buddhista létezés keréknek hat küllője van, akárcsak a Birodalom jelképének. A hat küllőjű kerék a keleti misztikában egyébként elég ritka szimbólum, a négyes, nyolcas és tizenkettes felosztás a gyakori, az égtájak miatt.
* A hatküllőjű kerék az európai szimbolikában, a görög, és a római főisten jele az antik mitológiában, itt gyakran fensőbbséget és hatalmat jelent. A keresztény kultúrában Jézus Krisztus jele, a görög I és X kombinációja Jézus Krisztus monogramja egy körbe foglalva.
Hexagramma:
* két egymás felé fordított háromszög, az ellentétek egyesülése szinte minden kultúrában megjelenik, a hinduizmusban ez a szimbólum, az ellentétek összekapcsolódását, és egyensúlyát jelenti, a hindu és buddhista meditációs helyek alapmintázata. A pusztítás és az építés, a tűz és a víz, a férfi és a nő erejének egyesülésének jele.
* A keresztény kultúrában a hatos szám a bűn és a földi dolgok száma, szemben a héttel, ami Isten pihenésének napja. Azért találtam érdekesnek a hatos számot a Star Wars szempontjából, mert numerológiai számítások alapján a „Császár az új Isten" jelentésű görög mondat betűértékeinek összege kabbalista módon kiszámítva 666-ot ad. Egyrészt ebből ered, hogy ezt a számot a Sátán számszimbólumaként használják. A Biblia szerint a tökéletlen, a zsarnok szimbóluma a 666. (Nem hinném, hogy a hű megbízott erre gondolt volna amikor kiötölte a jelvény szekezetét.)
Egyéb: Ezeken kívül az alapvető ősi motívumokon kívül, szembetűnő szerintem a fogaskerékhez való hasonlóság, ahogy a Forum Impreiumon is olvastam: "beragadt a Birodalom fogaskereke":) Ez nekem a birodalmi gépezetet, mint mechanikusan működő óriásgépet juttatja az eszembe, aminek minden birodalmi polgár eleme, és középpontja a Coruscant és a Császár Őfelége.
Forrás: Pál József és Újvári Edit (szerk.): Szimbólumtár. Balassi Kiadó, Budapest. 2001.
Jara Made |